جمعه 04 فروردین 1402
EN

خبرگزاری

توضیحات رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص پیگیری ماجرای فرودگاه جده؛ پیگیری ها تا رسیدن خاطیان به اشد مجازات ادامه خواهد داشت

 توضیحات رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص پیگیری ماجرای فرودگاه جده؛ پیگیری ها تا رسیدن خاطیان به اشد مجازات ادامه خواهد داشت
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: پیگیری های دستگاه دیپلماسی کشور و سازمان حج و زیارت تا اشد مجازات دو مأمور فرودگاه جده ادامه خواهد داشت و اگر خدای نکرده دولت عربستان بخواهد در خصوص روند محاکمه خاطیان و فرآیند قضایی این پرونده کوتاهی نماید، بیانگر این است که قادر به تأمین امنیت زائران نیست و در این صورت یقیناً باید تصمیمات دیگری در این زمینه اتخاذ گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، «سعید اوحدی» پیش از ظهر امروز(چهارشنبه) در خصوص آخرین اقدامات صورت گرفته در خصوص پیگیری ماجرای قصد تعرض دو مامور سعودی به دو نوجوان عمره گزار ایرانی گفت: دو زائر نوجوان ایرانی که به قصد بازگشت به ایران در فرودگاه جده حضور داشتند ، در آخرین بخش بازرسی فرودگاه به بهانه تفتیش مورد قصد شوم دو مامور فاسد فرودگاه قرار گرفتند که با هوشیاری و اقدام بموقع این دو زائر نوجوان عزیز و آگاه شدن خانواده محترم آنان و برخورد بموقع، این دو مأمور از انجام اقدام شنیع خود ناکام ماندند.

وی در این باره افزود: همان موقع موضوع در فضای کاروان زائران مطرح شد و زائران این کاروان از سوار شدن به هواپیما برای بازگشت به ایران امتناع کردند و بلافاصله با کنسولگری ایران در جده تماس گرفته شد و سرکنسول محترم جمهوری اسلامی در جده و نمایندگان بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در فرودگاه جده حضور پیدا کردند و با فشار های و پیگیری های جدی صورت گرفته، مقامات سعودی مجبور شدند به فرودگاه بیایند و پاسخگو باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: فرمانده پلیس جده و نیروهای امنیتی در فرودگاه حاضر شدند و همان شب هم پزشکی قانونی در فرودگاه برای بررسی مسأله حضور پیدا کرد و پرونده بسیار سنگینی در این خصوص تنظیم شد و با همکاری این دو نوجوان عزیز و با هوش ، دو پلیس فاسد فرودگاه شناسایی شده و همان شب دستگیر و روانه زندان شدند.

وی بیان کرد: بدلیل فضایی که در میان زائران کاروان حاکم شده بود، فرمانده پلیس جده مجبور شد در میان زائران سخنرانی کند و بابت این اقدام شنیع ، به صورت رسمی از طرف پلیس و دولت عربستان از زائران عذرخواهی نماید و همانجا هم ایشان تأکید کردند که بر اساس قوانین شرعی، این دو پلیس را تا اشد مجازات محاکمه خواهند کرد و مجازات سنگینی برای آنان در نظر گرفته خواهد شد.

وی در این خصوص اضافه کرد: اوایل صبح روز شنبه 8 فروردین ماه طی تماس از فرودگاه جده مجموعه سازمان حج و زیارت در جریان این ماجرا قرار گرفت و ساعت 8 صبح آنروز پس از تماس تلفنی با معاونت کنسولی وزارت خارجه کشورمان اولین مکاتبه خود در خصوص این موضوع را انجام دادیم .همچنین در مذاکره تلفنی با جناب آقای قشقاوی در خصوص این ماجرای تلخ و غیر قابل گذشت، اشاره شد بر اساس وظیفه ای که بر عهده کنسولی ایران هست، این موضوع باید به صورت ویژه پیگیری شود.

اوحدی ادامه داد: همانطور که انتظار می رفت، وزارت خارجه فوراً همانروز وارد عمل شد و کاردار و سرکنسول عربستان در تهران علی رغم اینکه در ایام تعطیلات قرار داشتیم، هر دو به وزارت خارجه احضار شدند و با شدیدترین لحن ممکن آنطور که شرح مذاکراتی که برای ما نیز ارسال گردید ، با آنان گفتگو صورت گرفته بود که بیش از 5 بار کاردار و سرکنسول عربستان از این بابت عذرخواهی کردند. همچنین یادداشت رسمی اعتراض آمیزی به سفارت عربستان در تهران و کاردار آن ابلاغ و درخواست شد که روند محاکمه این دو فرد فاسد در سریعترین زمان ممکن صورت گرفته و خاطیان به اشد مجازات برسند.

رئیس سازمان حج و زیارت در این باره افزود: پیگیری های جدی دیگری نیز از سوی سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری و نمایندگی سازمان حج و زیارت در عربستان و همچنین سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض و کنسولگری کشورمان در جده در این خصوص صورت گرفت و همه اجزای نظام با تمام توان خود بسیج شدند تا این موضوع را پیگیری نمایند و اجازه ندهیم کوچکترین بی تفاوتی در خصوص این چنین جسارتی که برای اولین بار صورت گرفته، از سوی مأموران سعودی انجام گیرد.

وی ادامه داد: مذاکراتی نیز در سطح معاونین و قائم مقام ارشد وزارت خارجه عربستان انجام شده و آنها نیز مراتب عذرخواهی خود را اعلام و تأکید کردند مسئله را دنبال می کنند و خواستار اشد مجازات برای خاطیان خواهند شد.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین گفت: مکاتبات و ملاقاتی نیز با معاونین وزارت کشور عربستان، وزیر حج آن کشور صورت گرفته و آنها نیز مراتب عذرخواهی خود را اعلام کرده اند.

مهندس اوحدی اظهار داشت: از لحظه وقوع این اتفاق تلخ همه دستگاه های مرتبط در کشور با همه توان از حیث وظیفه شرعی و انسانی خود در صدد دفاع و صیانت از حقوق شهروندان ایرانی وارد صحنه شدند.

اوحدی در خصوص علت وقفه در اطلاع رسانی این سازمان در چند روز گذشته در خصوص این ماجرا گفت: نگاه بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت بر این تأکید دارد که موضوعات حساس این چنینی بدلیل حفظ حریم خانوادگی آسیب دیدگان و تبعات آن در حوزه اجتماعی نباید دامن زده شود اما با جمع بندی که در میان همه دستگاه ها وجود دارد تا عذرخواهی رسمی دولت سعودی و محاکمه خاطیان و اشد مجازات آنان موضوع را پیگیری می نماییم.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: خانواده محترم این دو نوجوان که امروز باید از آنان به عنوان الگوی مقاومت در مقابل تعرض به حقوق زائر نام برد و تقدیر کرد، به سازمان حج و زیارت آمدند و همه اقدامات برای التیام روحی این خانواده بزرگوار و صیانت از حقوق آنان صورت گرفته است. وقوع این اتفاق شنیع بهیچ وجه برای خانواده حج و زیارت قابل قبول و قابل گذشت نیست و با تمام اعتقادات در مقابل این مسئله کوتاه نخواهیم آمد.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین از پیگیری های صورت گرفته در سطح وزارت امور خارجه، وزارت کشور و وزارت حج عربستان با پیگیری های دستگاه های کشور در ایران و عربستان خبر داد.

مهندس اوحدی اظهار داشت: یقیناً دولت عربستان بابت این اتفاق عذرخواهی خواهد کرد، خود آنها روی این موضوع باید حساس باشند و این لکه ننگ را از دامن پلیس عربستان برطرف کنند. این اتفاق بی سابقه ای بوده و مردم عزیز و غیور ما در این روزها دغدغه خود را نسبت به این موضوع عنوان کردند و نشان دادند که نسبت به جسارت های این چنینی ساکت نیستند و نخواهند بود و پیگیری های مجدانه ما تا احقاق حقوق زائران و عذرخواهی رسمی دولت عربستان و محاکمه خاطیان ادامه خواهد داشت.

رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان همچنین بیان کرد: امروز صبح نیز مکاتبه ای با وزارت امور خارجه کشورمان داشتیم و بدلیل ماموریتی که متوجه آنان است، از ایشان خواستیم که مجدانه پیگیر سرعت فرآیند محاکمه سریع خاطیان باشند و امیدواریم با تلاش جدی دستگاه دیپلماسی کشور و سازمان حج و زیارت، خاطیان به اشد مجازان برسند و این اقدام التیامی برای خانواده آسیب دیده باشد.

وی در پایان اظهار داشت: اگر خدای نکرده دولت عربستان بخواهد در خصوص روند محاکمه خاطیان و فرآیند قضایی این پرونده کوتاهی نماید، بیانگر این است که قادر به تأمین امنیت زائران نیست و در این صورت یقیناً باید تصمیمات دیگری در این زمینه اتخاذ گردد.
امتیاز به خبر :

آرشیو اخبار