دوشنبه 14 اسفند 1402
EN

نقل و انتقال فيش تمتع

متقاضیان محترم جهت نقل و انتقال سندحج تمتع می بایست با مدارک و شرایط ذیل به دفاتر زیارتی مجاز استان ایلام مراجعه فرمایند.

 شرایط نقل و انتقال اسناد حج تمتع :

- تمامی اسناد حج تمتع بدون در نظر گرفتن تاریخ ثبت نام قابل واگذاری به افراد با نسبت خویشاوندی درجه1 (پدر، مادر ، همسر، فرزند،برادر و خواهر) می باشد.

- واگذاری سند به غیر از نسبت های ذکر شده در صورتی که الویت تشرف آن از سوی سازمان حج و زیارت اعلام شده باشد امکان پذیر می باشد.

- حضور انتقال دهنده و انتقال گیرنده هنگام تکمیل درخواست فرم انتقال الزامی است.

- انتقال سند به افرادی که دارای سند ثبت نامی تمتع می باشند ، امکان پذیر نمی باشد.

- انتقال سند فقط برای یکبار امکان پذیر می باشد.(به غیر از افراد درجه1)

سازمان حج و زیارت سامانه ای با عنوان تشرف و به آدرس : https://tasharof.haj.ir/ در راستای تسهیل در واگذاری اسناد و نقل و انتقال فیش های ودیعه گذاری حج تمتع راه اندازی نموده است که هر فرد شخصاً و رأساً با مراجعه به آن می تواند درخواست خود را نسبت به واگذاری یا تهیه قبض، درج و در ادامه روند، نقل و انتقال را در حیطه استان‏/ شهرستان محل سکونت بصورت غیرحضوری دنبال و سپس مراتب را از طریق نزدیکترین دفتر زیارتی مجاز که قبلاً در سامانه انتخاب کرده، پیگیری می نماید.

 

آشنایی با نحوه‌ی نقل و انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع

درشرایطی که با توجه به ازدحام افراد در صف اعزام به حج تمتع امکان نام‌نویسی مجدد وجود ندارد و ازسوی دیگر اینکه عدم آگاهی لازم ودیعه‌گذاران حج تمتع و نیز آنهایی که قصد تهیه اینگونه قبوض را دارند از شرایط نقل و انتقال، همواره موجب سوء‌استفاده سودجویان از احساسات مذهبی مردم برای کسب منافع شده است، لذا سازمان حج و زیارت چکیده‌ای از ضوابط و دستورالعمل جاری نقل و انتقال قبوض حج تمتع را که به کارگزاران زیارتی نیز ابلاغ شده است، با ذکر جزئیاتی از روند آن به شرح ذیل اعلام می‌دارد:

1-    کلیه دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع می‌توانند با مراجعه به یکی از دفاتر زیارتی مجاز در سطح استان و شهرستان محل سکونت خود نسبت به ارائه درخواست و اعلام انتقال قبوض خود اقدام نمایند.

2-    دفاتر زیارتی چنانچه دارنده قبض وفق ضوابط راساً جهت واگذاری فردی را در نظر نداشته باشد کارگزار نسبت به هماهنگی و معرفی فرد انتقال گیرنده از بین متقاضیان در شهر وشهرستان محل سکونت وی وفق ضوابط و رعایت دستورالعمل اقدام می‌نماید.

3-    حضور همزمان انتقال گیرنده و دهنده بهمراه اصل مدارک (اصل شناسنامه، کارت ملی و قبض ودیعه‌گذاری) جهت انجام تشریفات انتقال از قبیل: تکمیل برگه درخواست و تنظیم تفاهم نامه و ... الزامی است.

4-    با توجه به فرآیند نقل و انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع و روان‌سازی کلیه مراحل آن و وجود دفاتر زیارتی در شهر وشهرستان محل سکونت افراد، این دفاتر بعنوان امین و مشاور هموطنان عزیز در امور نقل وانتقال قبوض، آماده ارائه خدمات لازم به هموطنان دراسرع وقت درچارچوب ضوابط ابلاغی (بدون نیاز به هیچگونه مراجعه‌ای از سوی متقاضیان به دفاتر مدیریت‌های حج و زیارت استانها) خواهند بود.

5-    به متقاضیان تأکید می‌شود از مراجعه به مراکزی غیر از دفاتر مجاز زیارتی، افراد واسطه و سودجو که خارج از فرآیندی که به آن اشاره شد و یا با تنظیم وکالت نامه - که در صورت فوت شخص انتقال‌دهنده ابطال خواهد شد- اقدام به خرید و فروش قبوض ثبت نامی حج می‌نمایند، جداً خودداری نموده و هرگونه درخواست را تنها از طریق دفاتر زیارتی مجاز در نزدیکی محل سکونت خود دنبال و پیگیری نمایند و به واسطه بهره‌مندی از سود بالاتر در فروش و یا تخفیف بیشتر، فریب سودجویان و آگهی های تبلیغاتی را برای واگذاری و یا تهیه قبض در دیگر استانهای محل سکونت خود را نخورده و در اینخصوص صرفاً در قالب مراتب فوق اقدام نمایند.

6-     هرگونه هماهنگی، توافق و حتی تنظیم وکالت نامه‌ در خصوص انتقال قبوض خارج از دستورالعمل‌های جاری سازمان حج و زیارت، هیچ تضمینی در پذیرش و تأیید روند انتقال قبوض را بدنبال نداشته و به لحاظ ماهیتی نیز قابل ابطال بوده و توسط این سازمان قابل پیگیری نخواهد بود و ضمن آنکه مشکلات عدیده‌ای را به انحای مختلف می‌تواند برای هریک از متقاضیان بع داً به دنبال داشته باشد.

7-    هرگونه تغییری در روند نقل و انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع در قالب اطلاعیه‌های سازمان حج و زیارت، از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان و نیز پرتالهای استانی و دیگر رسانه ها اعلام خواهد شد.

مدارک مورد نیاز :1- اصل و کپی سند حج تمتع2- اصل و کپی کارت ملی انتقال دهنده و انتقال گیرنده

3- اصل و کپی تمام صفحات شناسنانه انتقال دهنده و انتقال گیرنده

4-در صورت فوت انتقال دهنده ارائه انحصار وراثت الزامی است و نیازی به ارائه کارت ملی و شناسنامه انتقال دهنده نمی باشد

5- پوشه یک عدد

جهت استفاده از این ماژول ابتدا می بایست تنظیمات آن در قسمت تنظیمات ماژول را پیکربندی نمایید.