پنجشنبه 06 اردیبهشت 1403
EN

تأمین محل اقامت زائرین حج تمتع، عمره مفرده و عتبات عالیات

توافقنامه سطح خدمت "تأمین محل اقامت زائرین حج تمتع، عمره مفرده و عتبات عالیات"

  1. مقدمه

خدمت فوق با شماره شناسه 17041331100 بک خدمت بسیار مهم از مجموعه­ی خدماتی است که هیچ یک از حجاج و معتمرین بدون انجام آن امکان انجام مناسک و زیارت برای او میسور نبوده و سایر خدمات از جمله؛ اعزام، ارائه خدمات تدارکاتی و ... بر اساس آن چیدمان و برنامه­ریزی می­گردد. محمل تمامی خدمات، محل سکونت حجاج و معتمرین است و با توجه به وزن هزینه­ای که بر دوش هر یک از استفاده کنندگان از این خدمت می­گذارد به صورت ویژه­ای حائز اهمیت می­باشد. لذا بهره­مندی از نظرات استفاده کنندگان، عوامل و سایر گروه­های خدمت رسان هم­طراز در بهبود و توسعه­ی این خدمت بسیار ضروری است.

البته لازم به ذکر بوده که محدودیت­هایی همچون سطح توان مالی بازار هدف، قوانین و مقررات کشور میربان، حدود و ثغور فقهی و شرعی و همچنین ملاحظات جمهوری اسلامی؛ خدمت­رسانی در این بخش را دچار پیچیدگی­های فراروان نموده است.

  1. هدف

این بخش، دلایل اجرای توافقنامه سطح خدمت را بیان می­کند.

هدف از این توافقنامه سطح خدمت این است که به منظور ارائه با کیفیت خدمت صدرالاشاره توسط سازمان حج و زیارت، کیفیت تأمین محل اقامت زائرین حج تمتع، عمره مفرده برای حجاج و معتمرین مورد توافق قرار گیرد.

  1. مسئولیت­

این توافقنامه به استناد ماده 6 فصل دوم آیند نامه مالی و معاملاتی سازمان حج و زیارت؛ مصوب به شماره 13523/1 و تاریخ 10/05/1388) و سیاست­های کلی اجاره اسکان که هر ساله توسط ریاست سازمان حج و زیارت ابلاغ می­شود و همچنین مصوبات دبیرخانه فرایندهای سازمان تدوین گردیده و بیان می­دارد که تأمین (انعقاد قرارداد اجاره) محل دفتر نمایندگی سازمان در خارج از کشور و مسکن حجاج، معتمرین و تصمیم­گیری در آن خصوص بر عهده­ی هیأتی (با شرح در ماده­ی مذکور) است با نام کمیسیون اجاره مسکن.

  1. تعهدات متقابل خدمت­گیرنده و دستگاه اجرایی

متقاضی دریافت این خدمات مکلف است بر اساس اعلامیه­ها و بخش­نامه­های رسمی سازمان حج و زیارت که از درگاه­های اعلامی توسط روابط عمومی سازمان اعلام می­گردد، نسبت به ثبت­نام در کاروان­های اعلامی استان­ها اقدام نموده و در خصوص شرکت در نظرسنجی­های حوزه­ی اسکان حجاج و معتمرین اهتمام ویژه داشته و پس از بهره­مندی از این خدمت مجدداً در نظرسنجی پایان دوره­ی استفاده از خدمت شرکت کرده تا در تصمیم­گیری­ها برای حج و عمره سال بعد نقش فعال و تصمیم­ساز را ایفا نماید. کمیسیون اجاره مسکن با محوریت اداره کل اسکان حج و عمره به میزان مشارکت استفاده­کنندگان از خدمت موضوع این توافقنامه، حق بهره­برداری و تغییرات را در سطح و طبقات ارائه خدمت دارا می­باشند. در صورتی که حجاج و معتمرین در این تصمیم­سازی­ها مشارکت ننمایند، بر اساس سطرهای فوق پیش و پس از ارائه خدمت در هر دوره از عملیات حج و عمره مجدداً صورت پذیرفته و اصلاحات و تغییرات برای دوره­های بعدی لحاظ می­گردد.